2013. aasta aprillis rebestas maailma tugevaima korvpalliliiga NBA superstaar Kobe Bryant Achilleuse kõõlust. Valu, mille ette kujutaminegi toob näole grimassi, rääkimata siis selle päriselt tundmisest. Keegi poleks halvustavalt talle näpuga viibutanud platsi kõrvale pikali vajumise või ka platsilt ära kandmise korral. Ent ta läks ja pani sisse mõlemad vabavisked. Kõhklusteta. Ja alles siis lahkus riietusruumi, omal jalal.

Olen sportlaste mentaalse tugevuse, coachingu ja spordipsühholoogia teemadel lugenud päris paraja portsu igasuguseid raamatuid. Tavapäraselt on nad pigem “how to” ehk “kuidas teha” tüüpi raamatud, mõnikord ka põnevad (spordi)elulood ja vahest ka pehmemad “järgi oma unistusi” tüüpi lugemised. Ja nüüd lugesin Tim S. Groveri (pildil) raamatut “Relentless” (järeleandmatu) ning on tunne, nagu oleks keegi otse kahe silma vahele vajutanud. “Raju” on vist esimene sõna, mis iseloomustuseks meelde tuleb. Ja “realistlik ning insipireeriv” järgnevad kohe järgi.

Michael Jordani personaaltreener

Alustuseks – Tim S. Grover pole niisama jutupuhuja. Mees on 15 aastat olnud Tema Enda ehk Michael Jordani personaaltreener, samuti teinud tööd ka Kobe Bryanti, Dwyane Wade’i ja teiste korvpalli superstaaridega. Ennast kutsub ta pigem “arhitektiks”, kelle materjal on inimene, tema pea ja ta keha. Ja tema põhimõtted on, nagu viidatud, üsna rajud. Näiteks.

“On kolm asja, millest sa mind ei kuule eales head rääkivat,” kirjutab ta. Sisemine motivatsioon. Kirglik unistamine. Ja kas klaas on pool-täis või pool-tühi. “Sest need kõik kõlavad minu jaoks nagu “Mõtlesin selle peale, aga ei teinud midagi.””

Sisemine motivatsioon ei tähenda midagi

Sisemine motivatsioon – mis pagana asi see veel on? küsib Grover. Ja lisab, et see pole muud, kui mõte ilma tegudeta. Tahe ei tähenda veel mitte midagi, see on täiesti kasutu, kuni nendest mõtetest saavad konkreetsed teod. Grover ütleb, et inimesed, kes räägivad sisemisest motivatsioonist, on tavaliselt täis toredaid ideid ja jutte sellest, mida nad kavatsevad teha. Ja siis ei tee midagi.

Tee tööd unistuse nimel

Kirg on tugev tunne millegi või kellegi suhtes. Väga tore. Kas sa ainult tunned seda tunnet või kavatsed ka midagi ette võtta? “Mulle meeldib, kui motivatsioonikõnelejad räägivad, et ole kirglik ja “järgi oma unistusi”. Misasja, järgi unistusi? Kuidas oleks hoopis “tee tööd oma unistuste nimel?”

Ivatu arutelu klaasi ja vee üle

Arutelu pool-tühi või pool-täis klaasi üle on aga Groveri “lemmik”. See tundub olevat leiutatud inimeste poolt, kellel puudub täielikult võime otsuseid teha, arvab Grover. Mis mõttes on teema pool-tühi või pool-täis klaas…? Sul kas on midagi klaasis või ei ole. Ja kui sulle meeldib, mis seal on, siis pane juurde. Ja kui ei meeldi, siis vala välja ja täida klaas uuesti, ütleb Grover.

Mida tähendab järeleandmatus

Niisiis, Groveri lühike seletus raamatu pealkirjale: Järeleandmatu olemine tähendab mitte kunagi rahul olemist. See tähendab uute eesmärkide seadmist iga kord, kui oled juba jõudnud oma parima tulemuseni. Kui sa oled oma tegemistes hea, siis tähendab see, et sa ei peatu enne, kui oled suurepärane. Kui oled suurepärane, siis võitled sa edasi, kuni oled pidurdamatu. Kui sa tahad olla suurepärane, tee ootamatut tulemust. Kui tahad olla parim, tee imet.

Sportlased jagunevad kolme gruppi

Grover jaotab sportlased oma tähelepanekute põhjal kolmeks (ja jutt on tippsportlastest, NBA tasemel tegijatest):

Esiteks on Jahedad (Cooler). Ehk head tegijad. Ja need on enamik (tipp)sportlastest. Jahedad on ettevaatlikud, nad ootavad, mida neil teha kästakse, jälgivad tähelepanelikult teisi ning järgnevad siis liidrile. Ta on vahendaja, mitte otsustaja. Ta tuleb toime mõningase stressi ja pingega, ent kui asi läheb liiga intensiivseks, siis suunab probleemi kellelegi teisele. Jahedaid paneb konkureerimine ja see, kuidas ta välja paistab, muretsema. Ta võib teha suurepärase tulemuse. Ent seda mitte stabiilselt, iga kord. Jahe vajab edukaks toimimiseks teiste tunnustustust.

Teiseks on Lõpetajad (Closer). Ehk suurepärased tegijad. Neid on oluliselt vähem kui Jahedaid. Lõpetaja tuleb toime kõva koormuse ja pingega. Kui panna ta õigesse olukorda ja hästi ettevalmistatult, siis ta teeb töö suurepäraselt ära. Ta võib teha ka erakordse hooaja! Ta teeb põhjaliku ettevalmistuse, uurib konkurente ja on valmis ja läbi töötanud erinevad olukorrad, stsenaariumid. Ent ta tunneb end ebamugavalt, kui ette satub midagi, millega ta pole arvestanud. Talle meeldib tähelepanu ja ta on vägagi teadlik sellest, mida temast arvatakse. Talle meeldivad igatsorti hüved ja privileegid, mis on seotud tema kuulsusega.

Kolmandaks on siis Puhastajad (Cleaner). Erakordsed tegijad. Keda näeb ja kohtab harva. Kes ei tee ainult erakordset tulemust, erakordset hooaega, vaid erakordset karjääri. Kui Jahedad muretsevad konkurentsi pärast, Lõpetajad uurivad konkurente, siis Puhastajad lasevad konkurentsil ennast uurida – neile ei lähe korda, mida neist arvatakse või kellega nad konkureerima peavad – nad teavad, et tulevad kõigiga toime. Miks just Puhastajad? Sest nad teevad oma töö ära selle pärast, kes nad on ning koristavad oma teelt ära kõik jamad, mis neid takistab. Nad laskuvad väga harva teiste tasemele, pigem tõmbavad nad teisi enda tasemele. Ja neil on alati tunne, et saab veel enam, veel paremini – see puudutab nii ennast kui meeskonnakaaslasi…

Kui tahad olla erakordne

Niisiis, järgneb 13 Puhastajaid iseloomustavat omadust-oskust. Ja kuna Grover väidab, et üks pole tähtsam kui teine, seepärast on kõik nummerdatud #1.

Kui sa oled Puhastaja, siis…

#1 Sa sunnid ennast tagant veel kõvemini ka siis kui teised on juba lõpetanud
#1 Sa sisened Tsooni, sulged väljapoole kõik muu ümbritseva ja kontrollid seda, mis tundub kontrollimatu
#1 Sa oled väga teadlik sellest, kes sa oled
#1 Sul on tume pool, mis keeldub “heaks” saamast
#1 Sa ei lase ennast pingest häirida, sa ootad ja naudid seda
#1 Kui kõik teised vajutavad “hädanuppu”, siis otsivad nad sind
#1 Sa ei võistle kellegagi, sa leiad üles konkurendi nõrkuse ja ründad
#1 Sa teed otsuseid, mitte ettepanekuid; sa tead vastuseid juba siis kui teised veel küsimusi küsivad
#1 Sa ei pea tööd armastama, ent sa oled sõltuvuses tulemusest
#1 Sind pigem kardetakse kui armastatakse
#1 Sa usaldad väga väheseid, ja need, kes selle ära on teeninud ja riskivad selle kaotamisega, ettevaatust – sul on pikk mälu
#1 Sa ei tea ega tunne läbikukkumisi, sa tead, et on olemas rohkem kui üks viis tulemusteni jõudmiseks
#1 Sa ei tähista oma saavutusi ülemäära, sest sa tahad alati enamat

Lugedes nimekirja tekib küsimus – miks? Miks peaks inimene igatsema rohkem stressi, rohkem ebamugavust, rohkm intensiivsust, rohkem üksi olemist (tipus on tuul kõige külmem), olema veel rahuolematum?

Sest auhind, mis sa enda jaoks selle tulemusena saavutad, on nii pagana hea, ütleb Grover. Ja ta ei pea silmas mingit medalit, meistritiitlit, auhinnaraha.

Jaga:

Veel lugemist