Me oleme kõik neid näinud. Juhte, kes meid närvi ajavad. Kes mõnitavad, on ebakompetentsed, mikromanageerivad või otsustusvõimetud.

Üks tuntumaid eestvedamise blogisid thoughtleadersllc.com on kirjutanud järje menukale postitusele 10 põhjust, miks su meeskond sind vihkab, mida ka enda blogis refereerisin. Nüüd siis sellest, et kui sul on juht, kes sinult aeg-ajalt (või ka pidevalt) ööune röövib, pole asi alati lootusetu. Niisiis, läbi mõnusa huumoriprisma: 8 juhi mitte-nii-toredat arhetüüpi koos nõuannetega, mida ette võtta.

8. Mikromanager

Sümptomid: nad järgnevad sulle igale poole, nõuavad iga 38 sekundi järgi raportit hetkeseisust ning õpetavad sulle iga ülesande juures, mida annavad ka seda, kuidas ülesannet täita. Kaasa arvatud pliiatsi teritamine.

Taltsutamisnõuanne: Ära väldi neid, see teeb aasja veel hullemaks. Selle asemel hakka proaktiivseks ja saada neile ise raporteid, seni kuni nad tunnevad, et sa tead , mida teed. Küsi neilt arvamust, enne kui midagi tegema hakkad. See kõik tekitab neis tunde, et nad kontrollivad asju… ja heal juhul lasevad end veidi pikema lõa otsa.  Ja teadvusta endale, et võib-olla pole tal aimugi, mida ta tahab…(vt siit artiklit)

7. Poliitik

Sümptomid: On valmis sind oma naha päästmiseks tanki panema. Väldib konflikte ja äärmiselt harva väljendab seisukohta olulistes küsimustes, mille kohta saaks hiljem  näpuga näidata.

Taltsutamisnõuanne: Proovi mõista nende juhiks olemise ainsat eesmärki – karjääriredelil edasi liikuda. Ning aita sellele kaasa – näidates, kuidas sinu töö või projekt eesmärgile lähemale viib. aita neil ka mõista, kui oluline “vara” sa nende eesmärki silmas pidades oled. Ja samal ajal ole valmis – kõik see ei tähenda, et ta mingil hetkel su ikkagi tanki paneb – ettevaatust!

6. Kiituse-Varas

Sümptomid: “Hei, boss, vaata, kui ägeda projekti ma tegin! Mu meeskond ei saanud sellega ise kuidagi hakkama. See on kõik minu enda tehtud!”

Taltsutamisnõuanne: Nad tahavad ülemuste silmis head välja näha, kuna tunnevad ennast ebakindlalt. Mida siis teha? Kui esitled oma tööd, siis lisa tegijate ja tänusõnade listi alati ka boss, kusjuures pole vahet, palju ta tegelikult kätt külge pani. Nemad su ju ikkagi palkasid, kas pole? Ja andis sulle võimaluse ja vahendid? Tunnusta siis neid. Ja vastutasuks ei tunne nad enam nii suurt vajadust sinu tunnustuse varastamiseks.

5. Teab-Kõike

Sümptomid: “Nii seda ei tehta. Sa pead seda niimoodi tegema.” Ja mõistagi ei ole neid võimalik õpetada. Iialgi. sest nad teavad alati kõike.

Taltsutamisnõuanne: Kasuta sokraatilist meetodit. Küsi küsimusi, mis viivad ühe ja ainsa ilmse lahenduseni, ent lase oma bossil sinna jõuda. Mõistagi on see vähem mõnus, kui ise kiiresti see lahendus välja pakkuda ja asi ära teha. Ent siis tekib bossil tunne, et ta ei ole saanud oma näppu asjasse sisse panna ning järgneb “tema oma ja parem lahendus”.

4. Ebakompetentne

Sümptomid: Neil pole aimugi, kuidas ainsa uksega põlevast majast välja saada, rääkimata sellest, kuidas seda äri ajada.

Taltsutamisnõuanne: Lepi temaga kokku kohtumine igaks nädalaks (näiteks ettekäändel, et anda aru vms) ja hari teda, kuidas see äri käib. Teadvusta talle, et sa soovid aidata neil olla edukam juht. ja tee seda pehmel viisil, et ta ei tunneks oma juhipositsiooni ohustatuna.

3. Vahukomm

Sümptomid: Kergesti suunatav ja mõjutatav oma bosside ja kolleegide poolt. Tal puudub seisukoht, alati.

Taltsutamisnõuanne: Aita neil saavutada väikeseid võite. Neil puudub enesekindlus ning väikesed võidud aitavad seda kasvatada. Korralda neil väikeseid lahinguid ning samas varusta laskemoonaga, nagu oleks tegemist tuumasõjaga – anna neile andmeid, fakte, arvamusi, järeldusi.

2. Logard

Sümptomid: Nende lauda katab paberikuhi, mis ootab tegevust. Nad istuvad koosolekutel selg vastu toolileeni ja ei panusta sendi eestki. Nad lasevad oma meeskonnal tagajärgi koristada.

Taltsutamisnõuanne: Neile töö ette viskamise asemel anna neil vaid kõige kriitilisemad teemad-ülesanded, need, mida ainult nemad saavad teha-otsustada. Ja ütle: “Hei boss, ma tean, et sul on pööraselt kiire ja palju tegemist, ma ei segasind mingi jamaga. Ma vajan, et sa teeksid vaid selle ÜHE asja ära, sest sa oled ainuke, kes seda teha saab.” Ja ettevaatust – kui Logardit rünnata või ähvardada, võib ta muutuda Kiituse-Vargaks.

1. Türann

Sümptomid: Karjub, solvab, teeb sind väiksemaks. “Ukse taga on järjekord sinu asemel töölesoovijatest!”

Taltsutamisnõuanne: Esiteks, anna tagasisidet, et tunned ennast ähvardatuna. Teiseks, kaasa teda oma asjadesse – mõnikord türanniseerivad bossid seepärast, et tunnevad ennast välja jäetuna. Ja kui need ei aita, siis … mõnikord aitab otsene ja enesekindel vastuhakk – neile hindavad enda sarnaseid inimesed ning nad tahavad näha, kas piltlikult öeldes on sul selgroogu või ei. Selle riske aimad isegi. Ning põhimõtteliselt on võimalik minna ka personalijuhi jutule, kui asi tundub liiga suureks kasvavat.

Kokkuvõtteks. Nirud juhid on nõmedad, ent ainuke asi, mis on sellest veel nõmedam, on see, kui sa midagi ette võta. Eckhart Tolle, hea raamatu “Siin ja praegu: kohaloleku jõud”, on öelnud: kui sa oled olukorras, mis sulle ei meeldi, on sul kolm valikut: olukorda muuta, lahkuda või kannatada. Loe uuesti postitust, vaata ka seda – Kui juhi ja sinu vahele koguneb pilvi … 11 ideed, mida teha – ja tee oma valik.

Jaga:

Veel lugemist