Kas sina ja ettevõte ikka sobite kokku?

Raimo Ülavere inimene, juhtimine ja leadership, meeskond 4 kommentaari

head map

Paar aastat tagasi vahetasin töökohta. Enne pakkumuse vastuvõtmist toimus peas kahekõne iseendaga: ühelt poolt ütles mõistus, mida toetasid mõningad emotsioonidele tuginevad tõukurid, et see on superpakkumine, millest ütleks ära ainult poolearuline. Teisalt aga piiksus kõhutunne, aimdus, et see organisatsioon pole päris see, millesse ma hästi sobituks. Võitis mõistus. Sest kõhutundel puudusid argumendid. Kolme kuu pärast läksid minu ja mu tööandja teed lahku.  

Kõige üldisemas plaanis ma ei usu, et on olemas häid ja halbu organisatsioone, häid ja halbu tööandjaid. Iga tööandja, organisatsioon on kellegi jaoks hea ja kellegi jaoks halb, pigem võiks öelda sobiv ja mittesobiv. Oleneb vaatenurgast.

Küll aga usun, et igal juhul on kasulik üritada materialiseerida, ära sõnastada oma “kõhutunnet”.

“Kõhutunne” on see, mis pikaajaliselt meid tegudele viib. Selle sõnastamine on ka hea võimalus hinnata ennast ja oma tööandjat ühtses kontekstis ning saada alus enda ja oma organisatsiooni muutusele. Kuidas seda teha?

Kirjuta üles 10 väärtust, märksõna, mida pead enda jaoks oluliseks. Kirjuta üles need asjad, omadused, mis päriselt ka olemas on, mitte lähtudes sellest, kes sa tahaksid olla. Need võivad olla nn põhiväärtused, sinu kõige olulisemad põhimõtted ja teejuhid. Kuid kindlasti võivad need olla ka “maisemad” asjad, nagu pere, tervis, sõprus, huumor jne.

Saan selle töö sulle lihtsamaks teha – saada mulle e-mail: raimo@raimoulavere.com ja ma saadan sulle 80+ märksõna, mille seast saad valida ja soovi korral juurde kirjutada.  Niisiis: 10 sinu väärtust.

Nüüd kirjuta üles 10 väärtust, märksõna, sinu ettevõtte kohta. Jällegi, lähtu reaalsest hetke olukorrast, mitte soovidest. Võid kasutada samamoodi eelpool nimetatud nimekirja.

Ja kolmandaks kirjuta üles 10 väärtust, milline sa tahad, et sinu ettevõte oleks.

Tehtud? Nüüd võrdle kolme väärtuste nimekirja. Kui palju on kattuvaid väärtusi: isiklik vs ettevõtte praegu, isiklik vs ettevõte soovitud, ettevõte praegu vs ettevõte soovitud ja isiklik vs ettevõte praegu vs ettevõte soovitud?

Edasine on juba sinu mõttetöö: mida sa õppisid? mis mõtteid tekitas? milline on mõju sinu tööle? milline mõju sinu arusaamisele ettevõttest? mida kavatsed ette võtta? jne. Sõnaga – väärtuste võrdlemise tulemusel on sul tekkinud oma “kõhutunde” kaart, mis näitab ära sinu ja sinu ettevõtte suhte ja perspektiivi ehk viite sellele, mida sina ja sinu ettevõte arenguks saate teha.

Selle harjutuse mõju ettevõtte jaoks on seda võimsam, mida rohkem inimesi saab enda väärtusi ettevõtte praeguste ja soovitavate väärtuste vastu võrrelda. Kui inimestel on teada nende enda “kõhutunde” kaart, siis hakkavad õiged inimesed tegema õigeid asju ning liikumine soovitud väärtustega organisatsiooni poole kiireneb oluliselt.

Liitu 2500+ juhi, tippspetsialisti, sportlase ja meeskonnamängijaga meililistis

Juhtimisest, meeskonnatööst ja vaimu treenimisest e-kirjad kuni paar korda kuus

Kommentaarid 4

 1. mul on elus paar samasugust kogemust investeeringute osas – kui võidab ahnus a´la “see on ju pakkumine millest ütleks ära ainult poolearuline”, aga kõhutunne on vastu, siis läks asi nii nagu sul. “kui teed ära karda, kui kardad ära tee”, sõnastas kunagi hea sõber aivar haller.

  olen õppinud oma kõhtunnet kuulama, “analüüsima” ja usaldama. ja selle jooksul jõudnud arusaamisele, et paljud asjad siin maailmas ei ole ratsionaalselt argumenteeritavad. kuigi meie kultuuris propageeritakse peamiselt nö ratsionaalset mõtlemist on viimased teadlaste seisukohad siiski need, et me oleme ikka emotsioonide poolt juhitud ja meie ratsionaalne mõtlemine on ka emotsioonide poolt “kontrollitud”. vahe tuleb sisse sellest, et kas me seda endale teadvustama (ja püüame kõhtunnet lahti mõtestada) või ignoreerima ja proovime kõike ratsionaalseks mõelda ja paraku sageli siis eksime. aga eks inimesed on erinevad. see on minu kogemus :-).

 2. Raimo,
  väärtuste kirjapanemise ja võrdlemise asemel võiks võtta koos heade sõpradega parem üks õlu ja šansid liikuda “õige” ettevõtte poole peaks kordades suurenema.

  Esiteks eeldad sa, et ettevõtte on üks ühik. Praktika kinnitab pigem seda, et iga vähegi suurema organisatsiooni puhul võib samas organisatsioonis olla mitmeid erinevaid subkultuure vägagi erinevate väärtustega.

  Teiseks võib deklareeritud ja tegelikult toimivate väärtuste vahel olla märkimisväärne lõhe – ja sellest ei pruugi pealiksaudsel vaatamisel arugi saada. Õigem oleks vist öelda, et on väga raske leida organisatsiooni, mille kirjapandud väärtused kattuvad tegelike poliitikatega.

  Jahumine põhiväärtuste ümber võib olla huvitav kooliõpilastele, aga laias laastus on põhiväärtused kõigil üsna samad, kui välja arvata ehk kuldkettidega Kunnarid.

  Lisaks ei pea inimeste väärtused ja ettevõtte väärtused (pean silmas toimivaid väärtusi, mitte deklareerituid) tingimata täielikult kattuma. Need ei saa olla täiesti vastuolulised, aga teatav lahknemine ei pruugi tingimata üheselt halb olla.

  Kurb on see, et väärtuste vaat et leninlik rõhutamine on väärtuste tähtsust (nagu tervet juhtimistemaatikat laiemalt) inflatsioonikoefitsendiga korralikult ussitanud.

  Kõhutunne on sellegipoolest võimas asi.

 3. Post
  Author

  To Indrek: tänud väga hea ja selge mõttekäigu eest ning kahel käel päri.

  To Veigo: tänud hea idee (sõprad ja õlu :-)) ja hoiatuse eest. Kipun päri olema põhiväärtuste devalveerumise osas. Palju on siin, mulle tundub, ka mõistetes arusaamatust. Et mis on põhiväärtus ja kuidas see peaks avalduma jne.

  Ma ei leidnud head sõna väärtuse asemele, tegelikult selle testiga otsisin mitte põhiväärtusi (neid ka), aga asju, mis on inimese jaoks lihtsalt tähtsad. ja ettevõtte puhul samamoodi. jättes üllad ja pateetilised põhiväärtused ja muu kõrvale – igalühel meist on igapäeva elus mõned asjad, mis on tähtsad: pere, sõltumatus, sihikindlus, loovus, vabadus, ausus, eneseusk jne. ma ei tea, kas need on põhiväärtused, aga need on olulised. Kui nende vastu minna, siis on inimesel niru olla.

  Põhiväärtustest räägitakse tõesti palju ja vahest on ka ebaselge, mida selle all mõeldakse. Öeldakse ka, et need on asjad, millest pole võimalik loobuda… Hmm, minu kogemus ütleb, et aja ja tugeva välise survega muutuvad mõnikord ka põhiväärtused. Või siis muutub mõni asi tähtsamaks kui teine jne. Sama kehtib ettevõtete põhiväärtuste puhul.

 4. Kui jutt läheb ettevõtte põhiväärtuste juurde, siis võib pea 100% olla kindel, et kasutusel on asja sisu tappev tühisõnastik (ehk meie igapäevane juhtimisretoorika). Teisisõnu – väärtustest ei räägita. Nad kas on või ei ole. Jahumine ei aita.

  Juhtimisväärtustest rääkimine viitab üldjuhul alati ühele kahest:
  – keegi juhihakatis (võib muuseas olla oma ametis aastaid) on käinud üle hulga aja mingil kursusel või lugenud mingit raamatut
  – organisatsioonis olev jama on vaja ilusate sõnadega kuidagi ära ilustada.

  Inimesed omavahel väärtustest ei räägi. Sest see on niigi selge, kellel on sinuga samad väärtused ja kellel pole. Neist, kes hakkavad väärtustest rääkima, on muud argumendid nõrgavõitu. No offence, just that’s how things are.,

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga