Me oleme kõik kuulnud ja ehk ka aeg-ajalt kogenud kuulsat “tsooni” ehk seisundit, milles sportlased teevad oma parimad tulemused. Ent mis see siis ikka on? Ja veel olulisem – kas ja kuidas on võimalik ennast sinna võistlustel viia?

Niisiis, USA ühe tuntuima spordipsühholoogi JoAnn Dahlkoeteri abiga mõned parameetrid, mis “tsooni” – oma tippvõimekuse seisundit – iseloomustavad. Tuginedes muuhulgas sportlaste endi kirjeldustele:

1. Fookus olevikule, käesolevale hetkele on nii tugev, et tegevusi on võimalik ette näha enne kui nad juhtuvad

2. Tunnetus ebatavalisest jõust, mis võib tulla mõnest välisest allikast (nt kellegi järgi sõitmisel, jooksmisel, ujumisel) või ka enda seest

3. Tunne, et oled konkreetses tegevuses täiesti sees, täielikult keskendunud tegevuse tegemisele (sh ajataju on kadunud, tähelepanu on ainult ühel asjal)

4. Suutlikkuse tunne ehk kuskil kuklas tiksuv veendumus, et suudad ette võetud väljakutse edukalt ära teha

5. Tajumine, kuidas minevik ja ka tulevik kaotavad tähendust ja hääbuvad vaikselt taamale, on ainult praegune hetk

6. Keha, vaimu ja kui soovid, hinge ühtsuse tajumine ning selle tunde nautimine

Seda “tsooni” tunnet oleme me ilmselt kõik mingil hetkel tundnud. Ja see on ka seisund, kus kõige tõenäolisemalt me teeme oma parimad tulemused.

Tegevused, mis aitavad “tsooni” minna

Seega on üks hea tulemuse võtmeküsimusi: kuidas saada end võistluste ajal “tsooni”? See eeldab teatud tegevusi nii pealt kui kehalt ning on ka sportlaseti erinev. Ent ehk on siiski ka mõned üldisemad ja suuremale osale inimestest mõjuvad tegevused, mis aitavad kaasa “tsooni” minekule.

1. Suuna tähelepanu kitsalt endast väljaspool asuvale asjale

Enamik sportlastest on “tsoonis” olles keskendanud oma tähelepanu mõnele kitsale, konkreetsele ja samas endast väljaspool asuvale asjale. Eessõitja tagaratas. Eesujuja jalad. Eesjooksja selg. Kilomeetripostide loendamine. Tempo jälgimine.

2. Tegevusele keskendumine

Keskendu tegevusele, mitte tulemusele. Ehk “tsoonis” on väga raske olla mõeldes sellest, milline võiks olla tulemus. Enne võistlust või selle mingit osa on mõistlik teha plaan ja mõelda, mis on see võtmetegevus, millele keskenduda – olgu selleks ühtlane tugev kerimine, kerge ja tihe samm või rütmiline hoojooks.

3. Mõtteviisi suunamine

Seda saad juba enne võistlust välja mõelda ja endale korrata – ehk milline peaks olema sinu oodatav tunne, seisund, olek võistlusel “tsoonis” oleku ajal. Ma olen…: “Tugev ja võimas”, “Kerge ja voolav”, “Täiega keskendunud”, “Optimistlik ja positiivne”, “Spontaanne ja loomulik”, “Rahulik ja kindel” vms. PS Kindlasti ei ole hea mõte proovida olla kõik korraga! 🙂

4. Rutiinid ja rituaalid enne starti

“Tsooni” aitab viia rutiinne tegevus enne starti, siis tunnevad pea ja keha ära, et nüüd on oodata SEDA. Ehk mõistlik on üritada teha oma soojendus ja võistluseks ettevalmistus võimalikult rutiinseks, seda nii ajaliselt kui tegevuseti, nii keha kui peaga. Ja kaasa kipuvad aiatama ka mitte ainult tulemuslikkusega otse seotud rutiinid (soojendus, lahtijooksud vms) vaid ka rituaalid ehk otseselt tulemusega mitte seotud asjad (“nukid” lähedasega vms).

5. Õpi tähelepanu teadlikult ümber lülitama

See on üks sportlase võtmeoskustest. On vähetõenäoline, et vähegi pikema võistluse korral saab hea tulemuse teha ainult kitsalt endast väljaspool olevale asjal tähelepanu hoidmisega. Joogipunktid, raja märgistus, konkurentide tegemised ja veel palju muid asju vajavad samuti aeg-ajalt tähelepanu. Ehk mõistlik on sellega arvestada ja harjutada teadlikult oma tähelepanu ümber lülituma (kui see tuleb ootamatult, siis võib see närvi ajada) ning vajadusel teha korrektiive oma võistlusplaanis. Ja seejärel tagasi “tsooni” lülituda, valides tähelepanu fookuseks sama asja või siis plaani muutmisel uue asja.

Nauditavaid hetki “tsoonis”!

Sportlase vaimse treeningu paketid

Kuidas toime tulla oma emotsioonide, uskumustega ja pöörata nad enda kasuks? Kuidas teadlikumalt treenida? Ja kuidas teha elu parim võistlus?

Jaga:

Veel lugemist