See on nagu läheks külla “vanale heale” Hansapangale, mõtlen LHV kontori poole jalutades. Sellele viitavad sama omanikering, osad juhtidest, ka see kiirus, paindlikkus, otsustavus, mis iseloomustas kunagi “kroonijuveeli”. LHV lähemal vaatlemisel tundub, et natukene võib see aimdus tõele vastata. Ja päris mitmes osas üldse mitte. LHV on omaette nähtus Eesti panganduses ja ettevõtluses laiemalt.

Kõigepealt numbrid ja faktid. LHV grupis töötab hetkeseisuga 269 inimest, neist 190 Eestis. Grupi omanikering on puhtalt kodumaine, kaks kolmandikku kuulub nõukogu liikmetele (enamik neist eks-“hansapankurid” – Rain Lõhmus, Heldur Meerits, Andres Viisemann, Hannes Tamjärv, Tiina Mõis), 30% Eesti ettevõtjatele ning 4% LHV oma töötajatele. Viimased on saanud osaleda firma aktsiaemissioonides samadel tingimustel teiste investoritega. Ning 120 töötajat on seda võimalust ka kasutanud.

Grupp haldab kolme suuremat tükki. 5 aasta vanust panka, kus töötab ka suur osa töötajatest, u 190 inimest. Teine mahukas tükk on varahaldus, mis haldab 400 miljoni euro väärtuses pensionisammaste investeeringuid, olles mahult teine tegija Eestis. Varahalduses töötab 30 inimest. Ning kolmas tükk on enamusosalus ühes Leedu järelmaksuga tegelevas firmas Mokilizingas, kus töötab u 50 inimest, ent mis kultuuri mõttes on n.ö omaette keha.

Kohtun LHVs suurima tüki ehk panga juhi Erki Kilu ja personalijuhi Häli Õigusega nende kontoris City Plaza 17. korrusel. Ja räägime sellest, mida LHV-s tehakse – juhtimise ja inimeste arendamise vallas.

Juhid

LHVs töötab 32 juhti ehk inimest, kes suuremal või vähemal määral juhib teisi inimesi. Juhiks saadakse LHV-s mitmel erineval viisil. Üldiselt eelistatakse seda, kui juhiks kasvatakse seestpoolt, ent kuna pank on viimase 5 aastaga kasvanud 4 korda, siis vaadatakse sihtotsinguga sageli ka organisatsioonist väljapoole. Tundub kehtivat põhimõte, et juhtimine on kunst, mitte teadus. Mingit kompetentsimudelit, milline peaks juht LHV-s olema, ei ole – sest ka tippjuhid ise ei usu neisse. Loomulikult kirjeldatakse uue inimese otsingul ära, milline tema profiil peaks olema, ent sellist kõigile ühe mõõdupuuga mudelit ei ole.

Ehkki tehakse ka n.ö traditsioonilisi asju – arenguvestlused kord aastas jne, on juhid LHVs pigem käed-külge tüüpi tegutsejad. Juhtimisstruktuuri iseloomustab ehk see, et juhid on lähedal – nii mõned nõukogu liikmed kui tippjuhid osalevad ise aktiivselt igapäevastes tegemistes.

Väärtused ja põhimõtted

LHVs on väärtused olemas. Erki ja Häli neid ka nimetavad – lihtne, toetav, tulemuslik – ent sisusse väga ei lähe. Sest, nagu nad ütlevad, need on asjad, mis on lihtsalt olemas ning nendega eraldi ei tegeleta, tööle on valitud inimesed, kes jagavad sarnaseid väärtuseid). Pole ka vajadust, kuna organisatsioon on piisavalt väike ning kuidagi on need asjad juba inimestes endi sees ilma välise surveta. “Energia läheb õiges suunas,” ütleb Erki. Ja teine põhjus – LHVs lihtsalt ei usuta kõlavatesse sõnadesse. Pigem iseloomustab nende tegemisi sõnad nagu paindlikkus, kiirus. Erki kirjeldab organisatsiooni toimimist pigem start-upilikuna – asju tehakse kiiresti, ehitatakse, käivitatakse. Ehkki igal osakonnal on oma ärieesmärk, siis vajadusel neid kohendatakse, muudetakse poole aasta pealt. Inimesi hoiab kursil üks ja konkreetne siht – kasvada. “Feeling on nagu 20 aastat tagasi,” märgib Erki.

Värbamine

Esimese 100 inimese värbamisel on mängus olnud Erki Kilu enda käsi. Nemad on ka need, kes on loonud tänase LHV organisatsiooni kultuuri. Otsitakse ettevõtja meelelaadiga inimesi ning latt on seatud kõrgele. Häli räägib, et mõnikord võib inimese sihtotsing aega võtta ka kuid – hea tegija nimel ollakse valmis kannatlikult otsime. Mõnikord läheb aa ka nii, et leitakse hea inimene juba enne, kui ametikohtki loodud…

Oluline osa värbamistegevusest on tegelikult LHV kui brändi hoidmine ja populariseerimine. Ja siis tulevastele tööle tahtjatele: “Me ei ole Hansapank” rõhutavad Erki ja Häli. Aeg on teine, inimesed on teised, keskkond on teine. Me oleme LHV.

Palk ja boonused

LHVs on töötajatel aastapalk, tulemustasusid saavad vaid üksikud otseselt müügiga seotud inimesed. Samas hoolitsetakse selle eest, et aastapalk oleks valdkonnas konkurentsivõimeline. Esmakordselt tehti nüüd selle aasta kevadel ka 3 aastane aktsiate optsiooniprogramm juhtidele. Ent Erki ütleb, et ehkki palk peab olema korralik, pole see ehk peamine, mille pärast LHVsse tullakse. Seda enam, et on olnud ka inimesi, kes on esimese hooga palgas kaotanud. Huvitav töö, on see, mille järele tullakse, ütleb Erki.

Inimestega tegelemine

Korra kuus korraldatakse seminare, kus astuvad üles põnevad inimesed eri valdkondadest. Seminaride eesmärk on laiendada LHV töötajate silmaringi ja inspireerida töötajaid. Tutvustakse inimesi ja tegevusi erinevatest eluvaldkondadest – laiemalt on teemadeks tervislik eluviis tehnoloogia, innovatsioon, uued asjad ja vidinad.

Juhtidele toimub kord kvartalis arenguprogramm juhtide klubi nime all, seminari vormis, kus käsitletakse erinevaid kaasusi, teemasid ja probleeme, mis juhtide igapäevatöös võivad esile tulla. On ka traditsioonilised suve ja talvepäevad (mille tegemist ei lõpetatud ka masu ajal), jõuluüritused, toetatakse spordi tegemist – korraldatakse golfi, tennise jms. turniire, LHV-l on oma tiimid korvpallis, jalgpallis, jalgrattas jne. Rääkimata laia valikuga raamatukogust, võimalusest õppimise ajal töögraafikut muuta jne.

Tulevik

Tegeleme kõigega, on Erki ja Häli vastus küsimusele, mis on lähiaastal fookuses – personalivaldkonnas on endiselt teemaks väga heade inimeste värbamine, kuid mitte vähem olulisem ei ole juba olemasolevate heade töötajate ning juhtide hoidmine ja arendamine.

LHV-l on selge siht: kasvada. Stabiilsus ei saabu LHV jaoks lähemal 3-5 aastaga, asjad on pidevalt muutuses. Ja see konkreetne siht ja pidev muutumine ongi ehk see, mis LHVd teistest pankadest kõige enam eristab.

Foto allikas: LHV. Panga tellerite suvise rõivastuse esitlus.

Ja ikka – kui sa oled kuulnud või ka juhtumisi töötad organisatsioonis, kes moel või teisel tundub Eestis eripärane, kirjuta mulle raimo@raimoulavere.com. Ehk on ka teistel hea sellisest ettevõttest lugeda!

Jaga:

Veel lugemist