out there Kirjutasin portaali www.juhtimine.ee artikli vastuseks küsimusele: mis on coaching? Siin ta on:

Kohtusin mõned kuud tagasi ühe Eesti suure ettevõtte tippjuhiga. Tal on hea haridus, aastatepikkune tippjuhi kogemus, töötanud nii Eestis kui välismaal, korralikes ja suurtes firmades. Kui peaks keegi kuskil koostama nimekirja Eesti juhtide eliidist, siis kindlasti oleks ta seal sees.

Rääkisime, õigemini rääkis peamiselt tema, mina küsisin. Juttu oli tema ja ta ettevõtte tööst, tema meeskonnast, masust ja selle mõjust nii ettevõttele kui inimestele. Umbes tunnine vestlus keerles, läbi erinevate küsimuste ja teemade tegelikult ühe ümber – mis on tema kui juhi jaoks need kõige olulisemad tegevused ja eesmärgid, millele ta lähematel kuudel keskendub? Ehkki ootused kohtumisele olid algselt mõlemalt poolt teised – minu soov oli huvitava inimesega lähemalt tuttavaks saada ja temal teada saada, mida mina teen – siis jõudsime kohtumise lõpus kohta, kus ta pani endale kirjale kolm olulisemat tegevus-eesmärki lähemaks aastaks.

Mõni aeg tagasi temaga taas vesteldes selgus, ta oli need ideed ka päriselt sihiks võtnud ning nendega tegelemine on tublisti kiirendamas ettevõtte juhtkonna kohandumist muutunud majandusoludega. Mis siis õieti juhiga juhtus, miks polnud Eesti mõistes pea täiusliku varustusega tippjuht ise nende lahendusteni jõudnud?

Inimene on imelik loom. Ühelt poolt on meid varustatud intelligentsiga, võimega arutleda, leida põhjendusi, genereerida ideid, planeerida tegevusi, lahendada probleeme jne. Ent teisalt, nii kummaline kui see ka pole, sageli on nende võimete äratamiseks ja rakendamiseks vaja teist inimest. Võib-olla on see seotud sellega, et oma olemuselt on inimene ikkagi karjaloom – ilma teiste inimeste toeta suudavad vaid vähesed meist enda võimeid täielikult avada. Ja mõeldes spordile, kus need võimed, nii vaimsed kui füüsilised, kõige mõõdetavamalt nähtavale tulevad –ma ei tea ühtegi tippsportlast, kes ei kasutaks teiste inimeste abi, treenereid.

Just spordi valdkonnast on tegelikult pärit ka inimeste arendamise tegevus, mis teadlikult tegeleb just inimese võimete ja võimekuse avamisega konkreetsetes olukordades. Nimigi on tal võetud spordist – coaching, kahjuks pole eesti keelset head nime sellele minu hinnangul veel tekkinud. Ent tähtis pole nimi, oluline on, mida ta teeb ja kuidas seda teha.

Vastus küsimusele, mida ta teeb, on lihtne: aitab inimesel leida ja ellu viia lahendusi viisil, mis on just temale personaalselt kõige sobivam. Coachinguga kasvab inimese eneseteadlikkus – oma eesmärgist, teekonnast sinna ja oma võimetest. Just eneseteadlikkuse kasv on psühholoogide sõnul see, mis viib inimese päriselt tegudeni. Kõike, millest inimene on teadlik, saab ta kontrollida ja muuta. Kõik, millest ta teadlik pole, kontrollib ja muudab teda ennast.

Ent kuidas coachingut teha, kuidas olla coach´i, treeneri positsioonis? Alustada tuleks teisele inimesele, tema teemadele keskendumisest. Oma ego ja meid kõiki paratamatult valdava tungi jagada oma tarkusi ja nõuandeid tahaplaanile asetamisest. Seejärel kuulata, mida teine inimene ütleb. Ja küsida, eesmärgiga aidata tal enda jaoks asju selgemaks saada. Ja varem või hiljem tuleb inimesel enda jutu ja coachi küsimuste peale oma „Heureka!” hetk – see on see, mida hakkan tegema! Ning kuna ta on lahenduseni jõudnud ise, siis on ka oluliselt suurem tõenäosus, et ta selle tegevuse päriselt ka ette võtab.

Loomulikult on olemas mitmesuguseid tehnikaid, kuidas vestlust läbi viia nii, et see tõenäolisemalt ka tulemuseni jõuaks. Näiteks üks hea meetod on nn GROW mudel (Goal, Reality, Oportunities, Will), kus järjepanu käiakse vestluse käigus läbi eespool nimetatud etapid – milline on eesmärk, milline on hetkeseis, millised on tegevusvõimalused ja mida siis päriselt tegema hakatakse. Abivahendeid ja mudeleid on veelgi, ent samas on heade tehnikate ja kogemuste kasutamine siiski vaid veerand heast tulemusest. Kaalukaim osa on ikkagi hoiakul, sellel, et coachi esmane soov on aidata teist inimest leida tema jaoks sobivaim lahendus. Muuseas, just eile õhtul helistas mulle üks juht ja kirjeldas, kuidas koos koostatud tegevusplaan õnnestus ning lisas: aitäh. See on coachi jaoks parim tasu.

Jaga:

Veel lugemist