Et elu liiga lillepeoks ei läheks ja teisalt, et elu jälle must murekoorem poleks, siis on hea teada, et… Järgmise nädala esmaspäeval tabab suurt osa õhtumaa inimestest Aasta Depressiivseim Päev. See on mitte tavaline sinine esmaspäev, vaid väidetavalt aasta the Sinine Esmaspäev (the Blue Monday).

Sellise legendi loojad, mõned aastad tagasi ühe kauplusteketi avamise PR kampaania tegijad, väitsid, et sellise tulemuse said nad kasutades valemit:

(W+D-d)T­Q/MNa

Kus W=ilm, d=võlg, T=jõuludest möödunud aeg, Q=aeg, mis on möödas uusaasta lubaduste luhtumisest, M=madal motivatsioon ja Na =tunne, et peab midagi ette võtma. D kohta ei öelda midagi ja ka ühikud on jäetud targu lisamata.

Niisiis, ettevaatust – sel aastal on see päev 24. jaanuaril.
Iseasi, et siin pole arvestatud asjaolu, kust nimetus „sinine“ esmaspäevadele pärit on. Wikipeedia järgi on selle põhjuseks sinerõika (Isatis tinctoria) kasutamine riideesemete siniseks värvimisel, õigemini selle kasutamine keskajal. Sellest taimest saadud sinine värvaine vajas riidematerjali värvimiseks uriini ning tulemus oli parem kui uriin sisaldas alkoholi. Värvitav kangas pidi vähemalt pool ööpäeva sinerõika-uriinileotises ligunema ja värv ilmus esile alles peale seda, kui kangas oli tükk aega õhuga kokku puutunud. Tavaliselt pandi kangas likku pühapäeval ja esmaspäeval magasid kangavärvijad peatäit välja.
Seega, valemist on justkui puudu kangavärvijate peatäie koefitsient, mis omakorda võib võimendada kõiki muid tegureid. Aga noh, ükski valem pole täiuslik…

Pakun ka kaks põhjust, miks on hea teada, millal on aasta depressiivseim päev. Üks põhjus neile, kes sellesse usuvad ja teine neile, kes ei usu.

Neile, kes usuvad: kui see päev mööda saab, siis saab ainult paremaks minna.

Ja neile, kes ei usu… noh, nende jaoks pole sel niikuinii vahet 🙂

Ning veel. Väidetavalt on siiski ka palju hääli, kelle kinnitusel on sel aastal kõige depressiivsem päev hoopis 17. jaanuar. Seega – möödas juba! Kui seda teadnud oleks.
Ja üks, milles ollakse samas ühte meelt – aasta kõige õnnelikum päev on kusagil suvise pööripäeva paiku. Kui keegi teab täpset kuupäeva, andke teada! On, mida oodata! 🙂

Jaga:

Veel lugemist