clarity Mulle tundub, ja tõenäoliselt mitte ainult mulle, et nii juhtimises kui äri tegemises on asjad viimase aastaga läinud lihtsamaks, selgemaks, konkreetsemaks. Omamoodi on see paradoks – kui olud meie ümber on läinud keerulisemaks, tulevik kehvemini prognoositavaks, siis otsime oma käitumistes ja tegevustes enam selgust.

Kindlasti olid selgus ja lihtsus ning nende sünonüümid paljuräägitud märksõnad ka enne. Keep It Simple, Stupid või Keep It Short and Simple ehk KISS põhimõtetest räägitakse nii juhtimises kui äri tegemises juba aastaid. Ent tegelikkuses kees supikatlas koos lihtsuse ja selgusega veel hulk teisi märksõnu, mis kippusid selge ja klaari frikadellisupi kolmepäevaseks seljankaks muutma.

Küllap on lihtsuse ihalus äris saanud tugeva tõuke tarbijate rahakoti kõhnusest – et teenust-toodet tahetakse saada odavamalt, siis saab seda müüa vaid ilma lisaraha nõudvate vidinate ja kulinateta. Ent teisalt, ja eelkõige juhtimisvaldkonnas, on ehk tegu ka inimeste peades toimunud muutusega. Kui ümberringi on ebakindlus, kõhklused ja masu, siis otsivad inimesed turvatunde ja enesekindluse kasvatamiseks selgust ja konkreetsust – nii enda kui teiste tegevustes.

Ühelt poolt tähendab see organisatsioonides kindlasti enam käskivat-juhendavat juhtimisstiili, kus töötaja tõmmatakse lühema rihma otsa ning tema tegevusvabadust piiratakse. Ehkki sageli on see juhtimisviis ettevõtte jaoks kulusäästlikum, siis kaasneb sellega paraku ka inimese vastutuse vähenemine ja isemõtlemise vajaduse kahanemine. Ent lühiajaliselt ja ettevõtte ellujäämise eest võideldes on ka käsk juhi töövahendite seas kindlasti kasutusel – käsk on lihtne, selge ja konkreetne. Ja vanem kui meie, nagu öeldakse sõjaväes.

Teisalt võib see aga tähendada oma töö ja äri selgemat mõtestamist – mis on see äri, mida me siin teeme ja milline on minu osa, roll selle tegemises? Lihtne vastus, ilma lisanditeta. Kui vastus olemas, siis on, millele keskenduda, millele oma pilk, tahe ja tegevus suunata. Ja kui sellele, eelkõige personaalselt enda kohta käivale küsimusele, oskaksid vastata organisatsioonis kõik inimesed, siis oleks ka vähem käske ja rohkem enesekindlat ära tegemist.

Jaga:

Veel lugemist