“Hästi tehtud!” Vastas seisva inimese näole ilmub halvasti varjatud heameel. Ja ta puterdab, põsed õhetamas: “Tjah, noh, mis nüüd mina ikka…”.

Olen ise selles õhetava põskedega inimese rollis olnud ja selles olen näinud ka paljusid teisi inimesi. Ehkki looritatud tagasihoidlikkusega (eriti hea argument on see, et meie, eestlased, olemegi sellised tagasihoidlikud, kes tunnevad tunnustust saades end ebamugavalt :-)), võib selles vastuses olla siiski ka tubli annus enesekindluse puudumist.

Ja nii kummaline kui see ka tänasel turunduse-reklaami-müügi kuldajastul ei tundu, võib ka enda suurepärastest saavutustest igal pool pasundamine olla märk enesekindluse puudumisest.

Abiks peamiselt karjäärinõustamisega tegeleva veebisaidi www.mindtools.com kirjeldus, panen siia väikese võrdlustabeli mõningatest enesekindla ja vähem-enesekindla inimese käitumistavadest.  

Enesekindel

Madal enesekindlus

Teed seda, mida ise õigeks pead, isegi siis, kui teised mõnitavad, narrivad või kritiseerivad sind.

Juhindud oma käitumises sellest, mida teised inimesed arvavad.

Oled valmis võtma riske ja tegema parema tulemuse saavutamiseks ekstrapingutuse.

Eelistad püsida oma mugavustsoonis, kartuses läbi kukkuda, väldid riskide võtmist

Tunnistad oma vigu, lubades nendest õppida (ja täidad ka lubadust).

Töötad pingsalt selle nimel, et keegi ei saaks sinu tehtud vigadest teada.

Jätad enda hea töö tunnustamise eelkõige teiste teha.

Ülistad enda tööd kõikjal kus võimalik ja kõigile, kes sinuga kokku puutuvad.  

Aktsepteerid komplimente adekvaatselt: „Tänan, ma tegin selle saavutamiseks tugevalt tööd. Mul on hea meel, et tunnustad mu pingutust.”

Üritad komplimendist kõrvale põigelda, põhjendades seda tagasihoidlikkusega: „Oh, mis sa nüüd, see polnud tegelikult midagi. Igaüks oleks sellega hakkama saanud.”  

NB! Mulle tundub ka, et ükski kirjeldustest ei näita 100%se täpsusega, et inimene on enesekindel või siis mitte. Pealegi on olukorrad alati erinevad ja mõnikord võib siinkirjeldatud vähese enesekindluse väljendus olla hoopis enesekindla inimese käitumine. Ja vastupidi. Ent mingeid indikatsioone saab siit ehk siiski välja lugeda. 

Jaga:

Veel lugemist