Äri ei ole formaalsus, äri olemus ei seisne võitmises, või kasumis, või müügis, või tehingute tegemises, või mistahes muus asjas, millest äriõpikud räägivad. Äri seisneb asjades, inimestes ja tegevustes, mis lähevad sulle korda. Kui sulle läheb mingi asi nii palju korda, et sa võtad sellega seoses ka mingi tegevuse ette, siis oled sa äris. 

 

Richard Branson
Richard Branson

Nii väidab maailma ehk tuntuim ekstrentrikust ärimees, Virgini kaubamärgi looja, Richard Branson oma raamatus Business Stripped Bare. Soovitan soojalt, see annab silmad ette nii mõnelegi äriraamatule, mehel on sedavõrd selge silmavaade ja nägemus sellest, mida ja kuidas äris teha. Nii juhtimises kui äris on küsimus kokkuvõttes ju hoiakutes ja suhtumises, mitte niivõrd tehnikates ja geniaalsetes äritrikkides.

 

Siin ka mõned mõtted Bransonilt, mis esimese hooga pähe jäid:  

Meie esmane töö on tagada, et inimestel oleks lõbus. See tähendab tunnet, mis tekib siis, kui “youre on the top of the things”.  

Äri aluseks on brand ja sellega antud lubadused. Bransoni jaoks pole oluline, mis tüüpi äri mõni ettevõte täpselt teeb, tal on ettevõtteid lennukitest mobiilsideni. Põhimõte on aga luua ja hoida brandi -kliendile antud lubadust saada alati parimat teenust ja veid ekstra fun´i sealjuures. 

Äri peab oleme pidevalt noor. Noor äri on aktiivne, agressiivne ja värske. Ning see hoiab ka klientide eest pärimat hoolt. Kui äri on muutunud vanaks, kui kliendid pole enam rahul, kui firmal on selg vastu seina, siis ei aita kosmeetilised muutused – muuda ja tee seda nii, et kogu firma rapub.

Eluaegse ühes kohas töötamise ajad on läbi, inimesed on täna rohkem ettevõtjad kui palgatöötajad. Branson rakendab seda teadmist nii, et proovib hoida inimesi tööl, leides neile uusi väljekutseid oma erinevate firmade seest. 

Hoia oma äri väike. See tähendab mõtlemist, et äriuksused on võimalikult väikesed ning sellega on ka vastutus viidud võimalikult kliendile lähedale. Branson toob näite oma plaadifirmast Virgin Records, kus ta splittis oma firma niipea, kui selle töötajate arv jõudis 100ni. Ja siis uuesti jne. Seega koosneb üks suur firma tegelikult tervest hulgast väiksemast omaette ja üksteisest pea-aegu sõltumatutest üksustest.  

Formaalsus on omal kohal ainult siis, kui see teeb asju lihtsamaks. Väga iseloomulik hoiak Bransonile. Ta tunnistab ausalt, et talle kohe üldse formaalsused ei meeldi ning ta ei häbene seda suhtumist ka välja näidata.

Inimestes peab olema sees omanikutunne firma suhtes. Virgini firmades on tavaliselt oma väikeosalused juhtidel ning võimalusel ka töötajatel. “Sest see on nende firma,” ütleb Branson. Ja seda tunnet, et sul on oma tükk firmas, peab tekitama kõikides inimestes.

Kõik töötajad peavad omama enesedistsipliini. Raske on muuta inimeste hoiakuid, seega palka hoiakut ja treeni-koolita oskusi.

Inimesi peab kohtlema nagu täiskasvanuid, mitte nagu üleannetuid koolilapsi. Seotud üsna palju eelmise mõttega – kui inimesi koheldakse väärikalt, siis nad ka saavad vastutada oma tegude eest, kasutavad selleks enesedistsipliini.  

Juht Virgin´is on inimene, kes tahab oma inimestega pidu panna ja tunneb huvi ning hoolt inimeste isiklike murede vastu. Juht leiab ja tekitab ja hoiab sõpru. 

Innovatsioon juhtub siis, kui otsitakse vastusi lihtsatele küsimustele. Mis teeb just sinu ärist erilise? Mida kliendid ootavad ühelt healt ärilt? Innovatsioon võib olla midagi sellist, mille olemasolust sa varem ei teadnud. Innovatsioon ei tähenda tingimata suurim ja esimene olemist, vaid parim olemist. 

Need on esimesed läbisegi pähe tulnud tagasivaated raamatule. Ent seal on neid hulgim veel. Lisaks muidugi värvikatele juhtumikirjeldustele ja muidu sisekaemustele. Igatahes, mulle meeldis väga ja soovitan see raamat hankida ja läbi lugeda.

Jaga:

Veel lugemist