Mõnikord juhtub juhi coachingu programmis väikene ime. See on siis, kui taipamine ja muutus on jõudnud sügavamale kui lihtsalt “olen parem juht” või “teen paremaid vestluseid”.

Jah, suur osa muutustest saab alguse ja kinnistub käitumisharjumuste muutusega. Ent sügavaimad, pikaajalisemad ja mõjusamad muutused on reeglina seotud uskumuste muutusega. Ning üks võimsamaid uskumusi, mis võib vallandada terve rea positiivseid muutusi, tundub olevat: Ma olen Treener.

Kisheelik, eks ole? Ja veidi veider ka nagu – ega me siin rahvastepalli ei mängi (või korvpalli, nagu võiks järeldada pildilt: treener Phil Jackson ja Kobe Bryant), meil on siin tõsine töö! Ma mõistan. “Juht on treener” on väljend, mida armastatakse tõepoolest tüütuseni korrutada ja mida on samas mõnusalt äge öelda. Lihtsalt nõuandena on see sama sisukas, nagu hüüatused “strateegia on tähtis” või “kuula oma inimesi rohkem”.

Juhtide coachingutes olen aga täheldanud, et tõepoolest hakkab häid asju juhtuma, kui juht on mõtestanud oma rolli ümber ja asunud kinnistama uskumust: Ma olen Treener. Ja kinnistamine tähendab konkreetseid tegevusi. Mida juhid sellise uskumusega siis teevad? Teevad treeneri tööd. Näiteks nii.

Esiteks. Vaatavad üle, kas tal on õiged inimesed meeskonnas, lähtuvalt eesmärgist, mille meeskond peab koju tooma. Ja kui ei ole, siis teeb vajalikud muutused. See on treeneri esimene töö. Ning reeglina ei lähtuta ette antud meeskonna rollimudelitest – et meeskonnas peab olema 2 analüütikut, 1 kahtleja, 2 ideede pritsijat ja 1 ära tegija. Iga meeskonna koosseis lähtub konkreetsest eesmärgist, mitte kuskilt etteantud ideaalmudelist. Lihtsaim viis on alustada küsimusest: mis väärtust konkreetne inimene meeskonda suudab anda? Kui vastus on “ei midagi erilist” või suisa “pigem vähendab meeskonna võimekust”, siis tuleb teha otsus.

Teiseks. Püstitab ootuseid. Aitab panna paika lati. Muidugi tähendab see ka numbrilisi, tulemusootusi. Ent eelkõige tähendab see ootusi vastutuste osas. Tänaseni kasutavad osad kunagise Hansapanga juhtidest ootuste püstitamise metoodikat – uue inimese meeskonda võtmisel kirjutab juht u poole leheküljelise ootuste listi. See ei ole ametijuhend, see on meeskonna treeneri ootus. Mis käsitleb ootusi tulemustes, töös, ent ka selles, millist väärtust näeb juht inimese panusel meeskonna kontekstis ja ka isiklikus arengus. Ambitsioon, ootus, veidi kõrgemal hetkevõimekusest olev latt on see, mis põnevust tekitab ja pingutama sunnib.

Kolmandaks. Laseb igal meeskonna liikmel oma tulemust ise teha ja selle eest ka vastutada. Treener ei tee kunagi sportlase eest tulemust ära, ta ei saagi seda teha. Samamoodi ei tee juht oma inimese eest tööd ära, siis ta poleks enam ka treener. Igalühel konkreetses meeskonnas on omad vastutused ja rollid ning need on ka läbi räägitud ja selged – selle selguse korraldab treener.

Neljandaks. Treenerist juhi põhifookus töös inimestega läheb kahte kohta: meeskonnaliikme isiklik areng – st reeglina on tegevuseks üksühele vestluseid. Kahjuks mitmed juhid ka siin peatuvad – ma ju räägin ja kuulan inimesi, sellest piisab. Ent selline juhtimistiil on pigem päikesekuninga stiil, kus tsentris on juht, oma võimupositsiooniga. Treeneri töö on panna meeskond omavahel mängima ehk võti ja teine fookus on meeskonna liikmete omavaheline koostöö, usaldus inimeste vahel. Ja treeneri töö on seda teadlikult korraldada.

Viiendaks. Ja see kipub kahjuks paljudel juhtidel tahaplaanile jääma. Ehkki võib-olla on see isegi kõige olulisem, millest kõik alguse saab. See on iseenda kui treeneri areng. Kui treener ennast teadlikult ei arenda, siis ehkki tema n.ö maailmameistritest kubisev portfell võib olla rikkalik, siis pidevalt kasvab tõenäosus, et ta lihtsalt käib treenerina alla. Ka treener peab olema näljane, õppima, katsetama, sundima ennast mugavustsoonist välja. Klishee, aga tõsi sellegipoolest – muutus algab iseendast. Kui treenerist juht ise ei muutu, siis ei ole ka põhjust eeldada, et tema meeskond hakkaks paremat tulemust tegema.

Proovi.

Kirjuta endale paberi peale: “Ma olen Treener.” Pane see endale arvuti ekraanile. Ja loe seda iga päev vähemalt 3 korda.

Ning jälgi, mis mõtted tekivad ja mis juhtuma hakkab…


Tahad juhi coachingu programmi kohta rohkem teada? Vaata SIIA

Jaga:

Veel lugemist