Mart Laar ei kavatse europarlamendi valimistel kandideerida, teatas mees oma erakonnakaaslastele saadetud kirjas, kirjutab Postimees. Mis võib olla põhjus, miks Laar loobub sedavõrd heast tõenäosusest saada europarlamendi liikmeteks. Sest, ma ei kahtle – Laaril oleks selle töö peale toetajaid kindlasti süle ja seljaga. Vajadus olla abiks siin, Eestis, riigi ees seisvate probleemide lahendamisel, nagu ütleb Laar ise? Jah, kindlasti. Ent huvitavam on, kuidas Laar seda abistamist konkreetselt ette näeb.

Minul on tunne, et Laar haistab siin peaministri ameti lõhna. On selge, et Ansipi reväär on liiga paljude plekkidega kaetud, et sealt niisama puhtalt enam välja ei tule. Ka on saanud Ansip juba piisavalt näidata oma suutmatust valitust otsusteni viia, põhjuseks enda ja reformierakonna reiting (vt üht eeelmist postitust). Pealegi, tulemas on terve rida ebapolulaarseid otsuseid, milles on valitud halva ja veel halvema vahel. Ning Ansipi suunas lendavate virtuaalsete ja verbaalsete mädamunade arv kasvab tõenäoliselt veeldi.

Pealegi, oleks ka väga loogiline, kui üles ehitamist, uue loomist teeks keegi teine. Keegi, kellel on oluliselt lihtsam muutusi läbi viia, kui mehel, keda rõhub ja jääb pikaks ajaks rõhuma kulude kärpimise taak. Valgel hobusel kohale ratsutava liidri ootus on aga ilmselge. See on ebaõiglane. Aga seda see elu tihtilugu ju ongi. 

Seega tundub mulle üsna tõenäoline, et lähikuudel näeme peaministri vahetumist. Ja kes oleks kõige loogilisem valik Ansipi asemele? 2007. valimistulemuste olulisus on vähenenud, Reformierakonna maine langustrendis, seevastu IRL aga püsib ja isegi tõuseb veidi. Mart Laar oleks väga loogiline valik peaministritoolile. Huvitaval kombel on ta alati ka peaministriks saanud, kui Eesti on kriisis – seda nii 90ndate alguses kui ka 90ndate lõpus.

Need asjaolud ja mõned veel – mulle tundub tõesti, et Laar on otsustanud saada peaministriks ja see on ka põhjus, miks loobub heast töökohast ELi aparaadis. See on ka tema viis, kuidas ta saab abistada Eestit praeguses kriisis, nagu ta ise tahab kirja järgi teha. Eks näis. Polekski ehk paha valik, või mis?

Jaga:

Veel lugemist