Olen endisel veel raamatu The Black Swan mõju all. Mida siis herr Taleb, raamatu autor soovitab ette võtta (teades, et oluliste sündmuste, nn Mustade Luikede, aega ja ulatust ei suuda keegi prognoosida)? Mõned näpunäited temalt:

* Väldi tugevat sõltuvust võimalikest olulistest negatiivsetest sündmustest – väldi sõltuvust näiteks majanduskasvu prognoosidest
* Õpi ja oska ära tunda oma tegevusi ja eesmärke, millised on n.ö avatud võimalikele negatiivsetele sündmustele ja millised on avatud hoopis võimalikele positiivsetele sündmustele.
* Ära reasta tegevusstsenaariume nende toimumise tõenäosuse, vaid selle järgi, kui suurt kahju nad sulle võivad tekitada
* Ole valmis! Ole valmis igasugusteks arengustsenaariumiteks.
* Kuidas veel lõigata kasu tuleviku ja prognoosimise probleemist:
** Ära püüa ennustada väga konkreetseid sündmusi, sa muudad nii end veelgi rohkem haavatavaks nendele Mustadele Luikedele, mida sa ette ei osanud prgnoosida
** Haara kinni igast võimalusest. Või juhtumist, mis tundub võimalusena. Positiivsed Mustad Luiged vajavad ära juhtumisseks esimest sammu.
** Kasuta katse ja eksituse meetodit! Massiliselt! Ja massiivselt!

Talebil on ka konkreetne nõuanne investeeringute kohta:

Pane 85-90% nii kindlatesse instrumentidesse kui saad. Ning ülejäänud investeeri nii riskantselt kui saad, jaotades investeeringud nii väikesteks tükkideks kui saad.

Tjah, iseasi on muidugi see, et SEB likviidsusfond pidanuks olema just seesugune “nii kindel investeering” kui võimalik. Mine võta kinni.

Jaga:

Veel lugemist