Ajurünnak on sageli organisatsioonides kõikide probleemide lahendus. Vaja uusi tegevusideid, ajurünnak. Vaja originaalseid lahendusi, ajurünnak. Vaja …, mida iganes, tuleb korraldada üks ajurünnak!
Küll aga on tekkinud psühholoogide seas päris palju uuringuid ja eksperemente, mis ütlevad, et grupis tekitatakse ajurünnaku vormis vähem ideid ja nad on sageli kehvemad, kui need, mis tekivad inimestel üksi töötades. Miks? Kolm põhjust:
1. Grupis töötamine tekitab sageli sotsiaalset logelust – vastutus ja tähelepanu hajub
2. Hinnangulisus – ehkki klassikaliselt on ajurünnaku kuldreegel kriitika mittetegemine, siis osalised ometi tajuvad, et teised hindavad nende panust – kellel on rohkem ja paremad ideed?
3. Grupis ei ole ideede toomine pidev protsess – kui keegi räägib, siis peavad teised vaikima (või vähemasti võiksid J), ideed aga tulevad ja lähevad, kui neid välja ei saa öelda, siis jääb nii mõnelgi ideel päevavalgus nägemata.
Kuidas siis ikkagi saada uusi ideid, ka nii, et oleks kasutatud grupi potentsiaal?
Psühholoogid pakuvad – elektrooniline ajurünnak. Inimesed osalevad ajurünnakul samaaegselt läbi arvuti, tänapäeval on terve posu programme, kuidas ja kus saab seda teha. Esimesena tuleb pähe Google documents. (Kui keegi teab veel, andke palun kommentaarides teada) Selline ideede loomise vorm pidavat olema tõhusam näost-näkku vormist.
Ja teiseks, kuidas siiski ka näost-näkku ajurünnakut tulemuslikumaks saada? Eksperimentide läbiviijad soovitavad:
- Lase inimestel ideid ette mõelda
- Pea arvet, kui palju keegi on ideid tulistanud
- Tee probleem tükkideks ja (aju)ründa väiksemaid tükke
- Vaheta grupis inimesi (et ei tekiks grupis püsivaid hoiakuid ja rolle)
- Sea ideede arvule ambitsioonikas eesmärk
Ja lõpeks, miks õieti üldse ajurünnakuid korraldada, miks siis mitte saata inimesi üksi ideid genereerima ja pärast need siis lihtsalt kokku koguda?
Kaks peamist põhjust: esiteks, ajurünnak on oluline inimeste kaasatuse seisukohast – mistahes lahendus on rohkem „oma“, kui inimesed on saanud olla selle juures juba loomisel hetkest. Ja teiseks, grupp on parem ideede hindaja (erinevalt ideede loomisest).
Artikkel on refereeritud PsyBlog blogist, kus on huvilistele ka viited uuringutele.