See on nüüd küll üle võlli. Tänane Äripäev kirjutab sellest, kuidas Sampo pank on alates oktoobrist muutnud välja antavate laenulepingute tingimusi nii, et pangal on võimalik kuulise etteteatamisega muuta ühepoolselt laenuvõtja riskimarginaali. See on umbes selline tehing, et ostan näiteks poest saia, söön ära ja viis kuud hiljem on saiamüüjal õigus küsida minult raha juurde. Sest jahu on läinud kallimaks, elektri hind tõusnud jne. Väga kummaline. Ja see on väga pehmelt öeldud!

Toon ära ka panga tingimused, mis puhul intressi muutus kõne alla tuleb:
a) muudatused pankadevahelisel rahaturul kaubeldavate finantsinstrumentide hindades ja/või määrades
b) muudatused inflatsioonitasemes
c) muudatused rahvusvahelistel finantsturgudel
d) muudatused finantskapitali hinnas
e) panga suurenenud kulud kapitali kaasamisel
f) muudatused panga poolt laenusaajale omistatud reitingus

Minu küsimus on: kas pank ka üldse endale mingit äririski võtab? Nende põhjenduste järgi on kogu äririsk, isegi see kust ja kuidas pank omale raha väljalaenamiseks hangib, pandud kliendi kaela. Suuremeelselt on pank lubanud, et klient saab ka lepingu kahe kuu jooksul lõpetada ilma et peaks maksma tasu ennetähtaegse lõpetamise eest. Muud kulud ja tasud tuleb muidugi tasuda, ma pole kindel, aga ma ei imestaks, kui sealhulgas on ka tasu intressimäära muutmise eest. Viimane tuleb ehk tasuda niikuinii.

Mis eriti ilmselt inimesi marru ajab, on selle toreda muudatuse ajastus. Niigi on inimestel keerulised ajad, nüüd aga veeretab pank kogu riski veel inimeste kanda, võtmata ise mingit vastutust. Oleks muudatus toimunud headel aegadel, ilmselt poleks sellel ka nii oluline mõju. Nüüd aga on sellise asja kehtestamine kohatu ja vastutustundetu.

Mina soovitan jalgadega hääletada. Ehkki ka mujal on marginaalid tõusnud ja laenusaamine raskem ja kallim, siis Sampo puhul puudub vähemasti minul kindlus, et see pank minu kui kliendi vastu päriselt natukenegi huvi tunneks. Õigemini, tema huvi tundub seisnevat ainult selles, kuidas oma riske minu kaela lükata.

Veel üks asi – kliendi kanda äririski veeretamine tähendab minu jaoks ka panga ausat ülestunnistust: me suuda tulevikku prognoosida ja seepärast paneme riski kliendile. Tahaks vanduda (ja vannungi :-))

Jaga:

Veel lugemist