Majanduskriisis on süüdi solvunud Pluuto

Raimo Ülavere majandus ja äri 2 kommentaari

Lugedes laupäevasest Postimehest astroloogide, selgeltnägijate ja kaardipanijate prognoose majanduskriisi edasisest kulust sai selgeks, et süüdlane on leitud. Süüdlane ei istu kuskil kõrghoone ülemistel korrustel investeerimispanga kontoris.  painting_pluto_collision

Süüdlane asub hoopis kõrgemal ja kaugemal – nimelt tundub prognoose lugedes kindel olevat, et süüdi on kurikaval Pluuto, kelle teadlased-astronoomid mõni aeg tagasi planeedi staatusest välja arvasid. Karistuseks on too nihkunud nüüd Kaljukitse tähtkujusse, mis tähendab eriti suuri probleeme maailma rahanduses. Seega…olematu planeedi kättemaks?!

Ent huvitavad on need prognoosid hoopis muu pärast. Nimelt, kui palju ja kas nad kattuvad nö ametlike, elukutseliste analüütikute poolt tehtud prognoosidega. Ja kellel siis lõpuks õigus on? Vaatame.

Prognoosid Swedbankilt, SEBilt ja kahelt astroloogilt ja ühelt selgeltnägijalt. Arva ära, milline prognoos kellele kuulub? 🙂

Järgmisel aastal võib optimistliku stsenaariumi kohaselt Eestis tekkida ka väga väike kasv (0,5%), kuid languse jätkumine on tõenäolisem. Läti ja Leedu majandused vähenevad prognoosi kohaselt järgmisel aastal vastavalt 4% ja 3%. Seega võib majanduskasvu oodata alles 2011. aastal ning ka siis jääb see üpriski tagasihoidlikuks.
Majanduskriis seiskub järgmise aasta suvel, täpsemini saabub põhi suve keskel. Ning tõus saab olema imeaeglane. 2009. aasta lõpp saab olema masendav, täiesti hull.  Olukord normaliseerub 2014, siis oleme ehk natukene kopsakamas seisus.
Tõeline madalseis saabub 2011 aasta märtsis. Samas tuleb vahepeal ette ka näilikke majanduse tõuse. Paraku algab tänavu sügisest langus uue hooga pihta, midagi ilusat oodata ei ole. Tõelisest kriisist oleme praegu kaugel. Võib-olla hakkab olukord paranema 2011. aasta sügisest.
2010. aastaks prognoosime endiselt langust. 2011. aastaks aga mõõdukalt positiivset kasvu, esialgu prognoosiks reaalkasvuks 2-3%. 2010. aastal jäävad aasta kasvud juba sellepärast negatiivseks, et kui 2009. aasta lõpus ollakse endiselt väga sügavas miinuses, siis sellest väljaronimine võtab ikka aega. Isegi kui kvartal kvartali järel kasvama hakata.
Majandus toimib tsüklitena, mille võib omakorda jagada faasideks. Nagu aastaaegugi. Astroloogilisi majandusrütme arvestades on praegu käes sügis ning talv, madalaim ja pimedaim punkt, pole veel alanud. «Talv» peaks algama aastal 2011 – Päike jõuab siis Kaljukitse märki. Palju sõltub ka Pluutost. Kui see jõuab kardinaalsetesse märkidesse, on alati tehtud majanduspoliitilisi otsuseid. Näiteks aastal 1971 jõudis Pluuto Kaaludesse ning loobuti kulla-standardist. Vähi märki jõudis Pluuto 1913, mil loodi USAs föderaalreserv, Kaljukitse märki aga aastal 2009 ning sellega kaasneb reeglite ümbertegemine majanduses. Lähemas perspektiivis, selle aasta novembri lõpus ja detsembri alguses saabub aga punkt, kus turgudel tulevad madalamad põhjad kui 2008. aastal. Nii et alates tänavu septembrist mina enam aktsiaid ei hoiaks.
2010. aasta juuli lõpus, augustis saabub taas langus. Võimalik, et järjekordne krahh, ja see sunnibki uusi reegleid vastu võtma. See on – võib ilustamata öelda – täiesti katastroofiline aeg. Mitte ainult majanduses, vaid ka poliitikas, sest leiab aset üsna haruldane planeetide kombinatsioon, mis oli viimati aastal 1936. Kui meenutada ajalugu, saabus ju siis, pärast 1929. aasta majanduskriisi, üllatuskrahh.

 

Eks pärast näis, kellel “õigus” oli 🙂

Liitu 2500+ juhi, tippspetsialisti, sportlase ja meeskonnamängijaga meililistis

Juhtimisest, meeskonnatööst ja vaimu treenimisest e-kirjad kuni paar korda kuus

Kommentaarid 2

 1. Elame huvitaval ajal.

  Ühest küljest on hämmastav see, et mingilegi kvaliteedile (võrreldes millega? Äripäevaga?) kandideeriv Postimees võtab üldse avaldada astroloogide arvamusi, mis baseeruvad pehmelt öeldes täielikul jamal. Või nojah – meie seas ilmselt on ka parasjagu neid, kelle maailma seletavadki pluutod ja muud tuutuluutud.

  Teisalt kipun ma astroloogide arvamust ja arutluskäiku hoopis tõsisemalt võtma, kui igasuguste pangaanalüütikute oma. Järelduste alus võib olla täielik umbluu, aga kohe-kohe algava taastumise asemel kardan minagi, et jamade kogutud köidetest oleme alles esimese köite sissejuhatuse juures. Aga seda pigem seetõttu, et lineaarne loogika on asendunud millegiga, mida meie käsutuses olev majandusteadus väga hästi ei seleta. Paremaid vastuseid pakuvad majandusega piirnevad ja peatähelepanu alt väljas olevad distsipliinid. Behavioural economics, bioloogia, randomness ja muud sellised värgid.

  Aga elame-näeme. Kentsakaks läheb olukord siis, kui astroloogid peaks panganeiudest paremini ennustama.

 2. Post
  Author

  Lineaarse maailma varisemisega päris päri. Täpsemalt, ega see maailm pole vist lineaarne kunagi olnud, ainutl et nüüd on see meile kuidagi eriti hästi selgeks saamas.
  Pangaanalüütikute ja astroloogide vastandamine pole eesmärk omaette, lihtsalt on hea mõnikord mõelda, et on võimalik ka teistmoodi prognoosimisele läheneda. Raske öelda, kumb on täpsem, analüütik või selgeltnägija, pole analüüsi teinud. Teades aga meie, st inimeste (vahet polt, kas analüütik või astroloog) üsna madalat võimekust ette näha suuri ja olulisi sündmusi (nt sõjad, majanduskriis jne), siis võib selline analüüs päris intrigeeriva tulemuse anda….
  ….. ja ikkagi ei anna see alust ühe või teise prognoosi suuremaks usutavuseks.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga